Reset Password

click to see all images

Zamek Żmigród

, dolnośląskie

Historia zamku

Żmigród to miasto położone w województwie dolnośląskim, przy trasie nr 5, nieopodal Wrocławia. Zamek, który w tym miejscu można zobaczyć, jest zakwalifikowany do kategorii trwałych ruin. Ruiny zamku w Żmigrodzie, nie dość jednak, że są w dobrym stopniu zachowania, to jeszcze pomysłowo zaadoptowane na cele kulturalne.

Historia zamku.

Historia zamku nie jest do końca potwierdzona, jednak wiele faktów udało się potwierdzić. Pierwsze wzmianki o zamku istniejącym w miejscu dzisiejszych ruin, pochodzą z XII wieku. W roku 1241 istniał w miejscu dzisiejszego zamku, gród zbudowany z inspiracji księcia Henryka II Białego. Zbudowano go najprawdopodobniej po najeździe tatarskim, budowla zaś miała spełniać przede wszystkim cel obronny. Gród posiadał fortyfikacje, było otoczony wałami oraz fosą.

Według historycznych źródeł, w roku 1375 założony przez księcia Henryka II Białego zamek, podobnie jak inne dobra żmigrodzkie, posiadali książęta oleśniccy. Tak było do roku 1492. Wtedy to umarł ostatni ich przedstawiciel, zamek zaś został przekazany w ręce króla Władysława Jagiellończyka, ten zaś przekazał zamek w ręce niemieckiego feudała Sigmunta von Kurzbach. Jego potomek, Wilhelm von Kurzbach zdecydował o tym, by wybudować wieżę, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Wyremontowana, zabezpieczona, zachwyca stanem zachowania.

W roku 1592, nowym właścicielem zamku został Ulrich Schaffgotsch, który zakupił zamek od Kurzbachów. Kolejne lata, to zdarzenia, które przyczyniły się do zniszczenia zamku. Na początku XVII wieku, były to pożary. Później nadszedł czas wojny trzydziestoletniej, zamek zaś był atakowany i niszczony przez Szwedów. W latach 1542-1550, zdobyty przez nich zamek stał się siedzibą wojsk szwedzkich

Druga połowa XVII wieku to czas, w którym od cesarza rzymskiego i króla czeskiego Ferdynanda II zamek otrzymał Melchior von Hatzfeld. W latach 1655-1660, rozpoczęto remont zamku, na życzenie Melchiora von Hatzweld zdecydowano jednak o tym, by nie odbudowywać warowni w istniejącej formie, w zamian za to wznieść budowlę w stylu barokowym, tak się oczywiście stało. Co ciekawe, ruiny tego obiektu przetrwały do dziś i charakteryzują się doskonałym stanem zachowania. Przy nowym pałacu, zbudowano również kaplicę. Ze starego założenia pałacu, tak naprawdę pozostawiono wyłącznie wieże, reszta była nowa.

W XVIII wieku zamek był dwukrotnie przebudowywany. Podczas pierwszej przebudowy, dobudowano nową kondygnację. Druga przebudowa – prowadzona w latach 1762-1765, zaowocowała powstaniem nowego, wschodniego skrzydła zamku. Projektantem skrzydła był Carl Gothard Langhans.

Dzieło zniszczenia pałacu dokonało się podczas II wojny światowej. Pałac został podpalony i niemal całkowicie spłonął. Nigdy go nie odbudowano, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono jednak niewielkie prace konserwatorskie. W latach 2006-2008, z funduszy Unii Europejskiej przeprowadzono adaptacje niektórych części ruin pałacu na cele kulturalne. Powstała restauracja i sale klubowe. Ciekawostką było wybudowanie pomostów spacerowych.

Ruiny dziś.

Ruiny są w pełni udostępniane turystom, a wstęp na ich teren jest wolny. Wieża jest również udostępniana turystom. Ruiny zamku Żmigród to jednak nie wszystko, co w tym miejscu można zobaczyć. Przy ruinach istnieje piękny park, z drzewostanem w różnym wieku. Niektóre z drzew mają ponad 150 lat. W parku zachowały się także ruiny oranżerii sprzed ponad 200 lat.

Pałac w Żmigrodzie to obiekt, który bez wątpienia jest wart zobaczenia. Dogodny dojazd, brak konieczności ponoszenia opłat za przewodnika czy innych kosztów, oraz doskonały stopień zachowania ruin to tylko kilka z wielu powodów, uzasadniających sens odwiedzenia tego ciekawego miejsca.

Your search results
Adres zamku
Adres: Zespół Pałacowo Parkowy, Parkowa, 55-140 Żmigród
Miasto:
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Żmigród


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.