Reset Password

click to see all images

Zamek Ząbkowice Śląskie

, dolnośląskie

Historia zamku

Zamek w Ząbkowicach Śląskich, od wielu lat jest zakwalifikowany do kategorii ruin. Są to jednak bez wątpienia jedne z lepiej zachowanych ruin zamkowych w Polsce. Wielkość zamku, jego ciekawy wygląd i doskonałe zachowanie ruin, to gwarancja iż każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce, uzna, że to był dobry krok.

Historia zamku.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich, powstał na miejscu gotyckiego zamku obronnego. Czas w którym powstał zamek gotycki datuje się na XIV wiek. Pierwsze dokumenty, w których wymieniany jest zamek w Ząbkowicach Śląskich to dokumenty pochodzące z roku 1321. Fakty historyczne potwierdzają, iż w roku 1335 zamek przetrwał atak i oblężenie wojsk czeskich. Rok później Bolko II zastawił go Luksemburgom. Po roku Zamek w Ząbkowicach Śląskich został sprzedany. Sprzedał go Mikołaj Mały, jedyny syn Bolka II. Mikołaj Mały nie tylko sprzedał zamek ale i całe miasto.

Wojny husyckie to czas, w którym zniszczono wiele zamków. Podobnie było z zamkiem w Ząbkowicach Śląskich. Zamek uległ zniszczeniom, został odbudowany dopiero przez kolejnych właścicieli. W trakcie prac remontowych, zdecydowano się również na wzmocnienie zamku.

W połowie XV wieku, właścicielami zamku zostali synowie króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. W roku 1468, mieszczanie świdniccy, wrocławscy i nyscy zaatakowali zamek, na skutek czego został on uszkodzony. W roku 1489 zamek został zaatakowany przez wojska króla węgierskiego Macieja Korwina. Udało mu się zdobyć zamek, pozostał one jednak w jego posiadaniu tylko rok – do jego śmierci.

Na początku XVI wielu, zamek powrócił we władanie Podiebradów. Karol z Podiebradów nie był jednak zadowolony z posiadania ruiny zamku i zainicjował nie tylko jego remont, ale i przebudowę ze stylu gotyckiego na renesansowy. Zamek, który istniał do tej pory, w znacznej części rozebrano, pozostawiając tylko część murów, w miejscu zamku gotyckiego, zbudowano zaś renesansową, warowną rezydencję. Projektem zamku zajął się osobisty architekt króla Kaziemirza Jagiellończyka, Benedykt Rejd. W miejscu dawnego zamku powstał potężny obiekt mieszkalny, zawierający cztery skrzydła. Zamek być może byłby jeszcze ładniejszy i bardziej rozbudowany, jednak z uwagi na to, iż Podiebradowie przejęli Księstwo Oleśnickie i potrzebowali środków na odbudowę i remont zamku w Oleśnicy, remont i przebudowe zamku w Ząbkowicach Śląskich, w roku 1532 zakończono.

Druga połowa XVI wielu to czas, w którym właścicielem zamku został starosta dzierżoniowski, Fabian von Reichenbach. Najprawdopodobniej wtedy zdecydowano się na rozbudowie zamku. Zamek został też połączony z miastem. Rozbudowa umocnień zamku przydała się już w roku 1632. Zamek był bezskutecznie szturmowany zarówno przez oddziały cesarskie jak i szwedzkie, niestety obrońcy zamku przed wojskami cesarskimi musieli ustąpić, a bezpośrednią przyczyną był głód. W trakcie kolejnych lat, zamek w znacznej części został wysadzony w powietrze.

Na odbudowe zniszczonej rezydencji zdecydowano się w XVII wieku. Zamek postanowiono przeznaczyć na siedzibę starosty ziemskiego. W XVIII wieku, stan zamku jednak nadal się pogarszał a przebywanie w nim było zagrożeniem, dlatego w roku 1728 opuszczono go na stałe. Budowla, przez kolejne lata niszczała, w roku 1874 w zamku wybuchł pożar, co przyczyniło się do całkowitego zniszczenia zamku.

Architektura zamku.

Zamek wzniesiony był z piaskowca, na zalożeniu o wymiarach 70 na 65 metrów. W zamku zbudowano dwie wieże. Pierwsza z nich, wieża bramna była wieżą kwadratową, druga zaś kolistą. W zamkowym dziedzińcu pojawiły się charakterystyczne krużganki. Były to jedne z pierwszych krużganków w Europie. Pomimo wielu walorów ozdobnych, zamek spełniał także charakter budowli obronnej.

Zamek dziś.

Zamek dziś zakwalifikowany jest do kategorii trwałej ruiny. Warto dodać – ruiny, która robi wrażenie. Stopień zachowania murów i innych elementów zamku jest bardzo wysoki. Co ciekawe – najlepiej zachowały się podziemia. Zdarza się, że odbywają się w nich imprezy kulturalne. Zamek jest udostępniony do zwiedzania, co więcej jest ono bezpłatne. Warto również dodać, że do zamku bardzo łatwo dotrzeć. Znajduje się on na terenie miasta, około 20 minut pieszo od stacji kolejowej.

Podsumowując.

Ruiny zamku kojarzą się bardzo często z czymś, co nie robi wrażenia, nie wygląda dobrze. W tym przypadku jest inaczej. Ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich to piękne i fascynujące miejsce. Warto je odwiedzić.

Your search results
Adres zamku
Adres: Zamek w Ząbkowicach Śląskich, Krzywa, 57-200 Ząbkowice Śląskie
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Ząbkowice Śląskie


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.