Reset Password

click to see all images

Zamek w Pęzinie

, zachodniopomorskie

Historia zamku

Pęzino to miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Stargardu Szczecińskiego. Nie każdy wie, że właśnie w niej znajduje się jeden z najlepiej zachowanych mieszkalno – obronnych zamków. Warto go zwiedzić i poznać jego historię.

Historia zamku.

Zamek, w pierwszej formie jego istnienia, został wzniesiony przez Joannitów, którzy w roku 1382 nabyli Pęzino od Borków. Budowla została usytuowana na sztucznym wzniesieniu, w widełkach rzek Krępiela i Pęzinka. Zamek posiadał kształt nieregularnego czworoboku, z charakterystycznymi murami obronnymi. Do wschodniego odcinka muru przylegał budynek mieszkalny. Co istotne dla obronności, budynek ten okna posiadał wyłącznie od strony zachodniej, a więc wewnętrznej. Południowo – zachodnia część zamku, to miejsce, w którym zdecydowano się na wybudowanie wieży ostatecznej obrony, zwanej stołp.

1492 rok, to czas, w którym zamek został przekazany w lennie Borkom, W początkowym okresie posiadania, przeprowadzili oni na zamku tylko drobne prace remontowe, z wybiciem okien we wschodnim odcinku muru włącznie. Poważniejsze prace remontowe zaczęto przeprowadzać około roku 1600. W tym czasie zdecydowano się na wzniesienie trójkondygnacyjnego skrzydła mieszkalnego. Cały zamek zmienił się w renesansową rezydencje, mury obronne w początkowym kształcie, zostały zachowane tylko szczątkowo. Budynki zamkowe zostały otynkowane.

1680 rok to czas zmiany zarządcy zamku. Od tego roku zarządcami zamku była rodzina Puttkamerów, w 1702 roku, stali się jego właścicielami. Dokonali szeregu zmian w wyglądzie obiektu, a jedną z ważniejszych zmian, było dobudowanie do wschodniej pierzei zamku, skrzydła o charakterze neogotyckim. Istotną zmianą było także uporządkowanie okolic zamku, wyburzenie zbędnych budynków i stworzenie w ich miejscu terenów zieleni.

W roku 1935, w skrzydle neogotyckim wybuchł pożar, czego efektem było znaczne jego uszkodzenie. Rok później rozpoczęto jego remont, ukończono go zaś cztery lata później. Remont spowodował zmiany w wyglądzie zamku. Dla skrzydła neogotyckiego i gotyckiego wykonano jedną więźbę dachową, co spowodowało wyrównanie ich obrysu. Zdecydowano się także na wybudowanie pomieszczeń pomiędzy skrzydłem gotyckim i renesansowym, tworząc w ten sposób skrzydło bramne.

Po drugiej wojnie światowej, zamkiem zaczął władać PGR w Pęzinie a stan obiektu sukcesywnie ulegał pogorszeniu. W roku 1977 zdecydowano o przeznaczeniu zamku na siedzibę kombinatu, jednocześnie podejmując decyzje o gruntownym wyremontowaniu obiektu. Remont został przeprowadzony przez szczeciński oddział Pracowni Konserwacji Zabytków i zakończył się w roku 1990. Zmiany ustrojowe tych lat, spowodowały jednak, że zamek przeszedł na własność Agencji Rolnej Skarbu Państwa, niedługo po tym, został sprzedany prywatnemu nabywcy. Zakupiła go firma Rolmłyn.

Zamek dziś.

Zamek w Pęzinie, jest obiektem prywatnym, otwartym, Oferta ukierunkowana jest na organizacje różnego rodzaju imprez i ważnych wydarzeń – od konferencji, po przyjęcia weselne, czy imprezy firmowe. Bez względu na rodzaj wydarzenia, zorganizowanie go w zamku w Pęzinie, jest warte rozważenia. Unikalne, historyczne miejsce, 3 sale oraz 50 miejsc noclegowych do dyspozycji to niewątpliwe zalety tego miejsca. Poza organizacją imprez w samym zamku, istnieje możliwość organizowania imprez plenerowych zarówno w parku przy zamku, jak i na pięknym zamkowym dziedzińcu.

Your search results
Adres zamku
Adres: Pęzino 3 73-131 Pęzino
Miasto:
Województwo: zachodniopomorskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek w Pęzinie


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.