Reset Password

click to see all images

Zamek w Niedzicy (Zamek Dunajec)

, małopolskie

Historia zamku

Zamek w Niedzicy, znany także jako Zamek Dunajec, to średniowieczna warownia, położona na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, we wsi Niedzica. W przeciwieństwie do ruin zamku w Czorsztynie, leżącym na przeciwległym brzegu jeziora, zamek w Niedzicy jest w pełni odrestaurowany i spełnia funkcje muzealno – hotelowo – gastronomiczne.

Historia zamku.

Pierwsza wzmianka o Zamku Dunajec, pojawia się w roku 1325. Zamek wymieniany jest jako dobro Jana i Rykolfa Berzewiczych. W roku 1330, jako właściciel zamku, wymieniany jest już Wilhelm Drugeth, kolejnym właścicielem zaś był jego brat Mikołaj. Do roku 1470, zamek pełnił funkcję węgierskiej strażnicy na granicy z Polską. Do tego samego roku zamek pozostawał własnością potomków Rudygiera, później zaś własnością Emeryka Zapolyi.

Przez kolejne 60 lat zamek w Niedzicy, pozostawał własnością Łaskich, początkowo Hieronima Łaskiego, później zaś jego syna Olbrachta. Zamek został przez niego sprzedany, Jerzemu Horváthowi. Nowy nabywca zamek w Niedzicy bardzo starannie odbudował, przekształcając go w renesansową rezydencję. W 1858 roku zamek został przejęty przez inny węgierski ród – ród Salomonów.

Po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej, w czasie, gdy Polska odzyskała niepodległość, zamek znalazł się w jej granicach, jednak Salomonowie nadal byli jego właścicielami. Tak było do 1945 roku.

Rok 1948 to początek remontu zamku. W części pomieszczeń utworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, w roku 1960, w baszcie zamku urządzono stację sejsmologiczną Instytutu Geofizyki PAN.

Obecnie zamek jest miejscem hotelowo – gastronomiczno – muzealnym. Muzeum na zamku to miejsce, które bez wątpienia warto zobaczyć. Można w nim znaleźć między innymi Komnaty Salomonów – pomieszczenia z przedmiotami z XVI-XIX wieku

Zwiedzanie muzeum, w sezonie turystycznym, możliwe jest w każdy dzień tygodnia, poza sezonem turystycznym, we wszystkie dni, za wyjątkiem poniedziałku. Wstęp jest płatny, warto jednak zaznaczyć, że w cenie biletu, jest opcja zwiedzania z przewodnikiem, który zapozna nas z historią zamku i innymi ciekawostkami.

Zamek w Niedzicy jest uznawany jako jeden z piękniejszych zamków Małopolski. Unikalny wygląd, doskonałe odrestaurowanie obiektu i przystosowanie do ruchu turystycznego, to tylko najważniejsze zalety tego miejsca. Równie istotną zaletą, jest jego położenie. Zamek w Niedzicy leży obok Jeziorem Czorsztyńskiego, w miejscu pełnym zieleni, z zamku widoczne są ruiny zamku w Czorsztynie. Piękny zamek położony w unikalnym miejscu. Warto przekonać się o tym osobiście.

Your search results
Adres zamku
Adres: Zamek 1, Niedzica
Miasto:
Województwo: małopolskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek w Niedzicy (Zamek Dunajec)


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.