Reset Password

click to see all images

Zamek w Czorsztynie

, małopolskie

Historia zamku

Zamek w Czorsztynie zakwalifikowany jest do kategorii gotyckich ruin, od 1996 roku udostępnionych do zwiedzania. Położony jest na wzgórzu, nad Jeziorem Czorsztyńskim, w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Historia zamku.

Zgodnie z opisem kronikarza Jana Długosza, w roku 1246 właścicielem zamku był Piotr Wydźga. Według współczesnych historyków, wersja ta jest niezgodna z prawdą, zamek zaś wiążą z wartownią Wronin, która w miejscu obecnych ruin zamku mogła istnieć. Ta opcja może być zgodna z rzeczywistością, podczas prac archeologicznych pod zamkiem odnaleziono bowiem jej fundamenty.

Za czasów Kazimierza Wielkiego, zamek w Czorsztynie został bardzo rozbudowany i otoczony murami obronnymi. Z uwagi na lokalizacje na wzgórzu, zamek stanowił obiekt, bardzo ważny z punktu widzenia obronności. Oczywiście nie bez znaczenia było to, iż zamek leżał przy rozwidleniu ważnych dróg – drogi handlowej oraz drogi dyplomatycznej. W zamku bywało wielu królów Polski, w tym Kazimierz Wielki i Władysław Warneńczyk.

Lata siedemdziesiąte piętnastego wieku, to czas, w którym zamek po raz kolejny został rozbudowany, najprawdopodobniej z uwagi na wojnę z królem węgierskim Maciejem Korwinem. W tym tez czasie powstał zamek dolny, zwany przygródkiem.

Duża przebudowa zamku miała miejsce w latach 1626 – 1643. Dobudowano między innymi basztę o czterech kondygnacjach, zwaną – od nazwiska inicjatora – baszta Baranowskiego.

W latach 1734 –1735 zaczęła się powolna dewastacja zamku. Pierwszą przyczyną było zajęcie i splądrowanie zamku przez wojska kozackie. W roku 1790 w zamek uderzył piorun, co wywołało pożar dachów. Efektem tych zniszczeń było przyspieszenie niszczenia zamku. W roku 1819 ruiny zamku zakupiła rodzina Drohojowskich. Władała nimi bardzo długo, bo aż do 1945 roku.

Pierwsze poważne prace, zabezpieczające ruiny zamku, zostały przeprowadzone w latach. 1951-1957, prowadziło je Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu.

Kolejne prace zabezpieczające, zostały rozpoczęte w roku 1992.

Zamek obecnie to ruiny udostępnione do zwiedzania. Przebywając w rejonie Pienińskiego Parku Narodowego, warto zdecydować się na zwiedzenie tych ruin. Zwiedzanie w sezonie turystycznym jest możliwe w godzinach 8-17, poza sezonem zaś w godzinach 8-15. Wstęp jest płatny, cena biletu jednak minimalna – bilet kosztuje 5 złotych. W przypadku uczniów, osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów, istnieje możliwość nabycia biletu ulgowego.
Warto pamiętać o jeszcze jednej atrakcji turystycznej, czyli o rejsach od ruin zamku w Czorsztynie, do zamku w Niedzicy. Warto skorzystać z takiej opcji.

Your search results
Adres zamku
Adres: ul. Zamkowa, Czorsztyn
Miasto:
Województwo: małopolskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek w Czorsztynie


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.