Reset Password

click to see all images

Zamek Piastów Śląskich

, opolskie

Historia zamku

Brzeg. Miasto położone w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem, to miejsce, w którym można znaleźć wiele bardzo interesujących obiektów zabytkowych. Najważniejszym z nich jest Zamek Piastów Śląskich. Warto poznać jego historię i zdecydować się na jego zwiedzenie.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1235 roku, dokładna data powstania zamku nie jest jednak znana. W 1235 roku, w miejscu dzisiejszego zamku, istniało założenie obronne, ówczesny zamek nie posiadał elementów murowanych. Około roku 1300 wzniesiona została kwadratowa, wolnostojąca wieża, w późniejszym czasie nazwana Wieżą Lwów. Dolna część wieży przetrwała do dziś i jest najstarszą częścią dzisiejszego zamku.

W pierwszych latach istnienia zamku, jego właścicielami byli Piastowie śląscy. W roku 1311 sytuacja uległa zmianie. Wyodrębniło się Księstwo Brzeskie, zamek stał się siedzibą Książąt Brzeskich, w roku 1342 zamek otrzymał oficjalny status stolicy księstwa. W rękach Książąt Brzeskich zamek pozostawał do roku 1675, do chwili śmierci ostatniego z nich.

Status stolicy księstwa, był jednym z powodów rozbudowy zamku. Prace rozpoczęto w 1358 roku. Wtedy to Ludwik I zadecydował o budowie budynku mieszkalnego. Postawiono go w miejscu południowego skrzydła zamku. Przy tej rozbudowie, niedaleko zamku wzniesiono gotycki kościół kolegiacki pod wezwaniem Św. Jadwigi. Kościół przez długi czas pełnił funkcję książęcej nekropolii. Przetrwał do dziś i – podobnie jak zamek – jest wart zobaczenia.

Kolejna przebudowa zamku rozpoczęła się w roku 1544. O jej rozpoczęciu zdecydował Fryderyk II, prace były kontynuowane również przez jego następcę, czyli Jerzego II. Przebudowa zmieniła zamek z gotyckiej budowli, na renesansową rezydencję, która w ówczesnych czasach uznawana była za jedną z piękniejszych w Europie.

Zamek został przebudowany na wzór zamku na Wawelu, dlatego do dziś określa się go śląskim Wawelem. W latach 1541-1544 wzniesiono skrzydło południowe, następnie zaś wschodnie. W latach 1554-1560 zbudowano niezwykle reprezentacyjny budynek bramy wjazdowej. Ten trzykondygnacyjny obiekt, wyróżnia się unikalnym wyglądem. Najniższa kondygnacja posiada motyw antycznego łuku triumfalnego. Nad łukiem umieszczone są naturalnych rozmiarów posągi fundatora, czyli Jerzego II oraz jego żony, oraz herby rodowe. Powyżej umieszczone zostały portrety przodków.

Reprezentacyjna brama wjazdowa wyróżnia się ciekawym portalem. Rzeźbiarska dekoracja przedstawia popiersia wszystkich książąt i królów piastowskich.
Prace budowlane prowadzone były do roku 1560, w późniejszym czasie zajęto się unowocześnianiem wnętrz.

W roku 1675 zmarł Wilhelm II – ostatni z brzeskiej linii Piastów. Od tej chwili zamek tracił na swojej świetności, Trafił w ręce książąt austriackich, nie kontynuowali jednak oni prac budowlanych, nie przejmowali się też utrzymaniem zamku w istniejącym stanie.

Czas walk wojsk pruskich i austriackich, był kolejnym trudnym okresem w dziejach zamku. Król Pruski Fryderyk II rozkazał zbombardowanie Brzegu. Zamek został bardzo zniszczony – zniszczeniu uległy wieże, górne kondygnacje obiektu i wiele innych elementów. Na terenie zamku urządzono magazyny i karczmę, z wnętrz zamku wywożono zaś wszystkie cenniejsze rzeczy. Zamek zaczęto restaurować dopiero w XX wieku, prace nie były jednak wielkie. Gruntowny remont zamku rozpoczął się dopiero w 1966 roku. Prace zostały zakończone w roku 1988, prace przy założeniach ogrodowych wokół zamku trwały do roku 1999.

Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania, mieści się w nim Muzeum Piastów Śląskich. W roku 2013, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zajął siódme miejsce w plebiscycie na 7 cudów Polski, organizowanym przez National Geographic.

Zwiedzanie.

Zwiedzanie zamku możliwe jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00, w soboty wstęp na zamek jest wolny, należy jednak uiścić opłatę za przewodnika. Odpłatnie można w zamku organizować sesje fotograficzne, opłata zależna jest od rodzaju sesji. Istnieje także możliwość wynajmu sal zamkowych oraz dziedzińca. Koszt wynajmu zależny jest od wielkości sali i zaczyna się od 249 złotych za godzinę. W wielu przypadkach ceny są ustalane indywidualnie.

Osoby, chcące zatrzymać się w tym miejscu na dłużej, mają taka możliwość. Na terenie zamku można wykupić miejsca noclegowe, a przy kilkudniowych pobytach otrzymać dość wysokie rabaty.

Your search results
Szczegółowe informacje dot. zamku

Budowa: ok. 1300 r.

Stan: niezniszczony

Adres zamku
Adres: plac Zamkowy 1
Miasto:
Województwo: opolskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Piastów Śląskich


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.