Reset Password

click to see all images

Zamek Owiesno

, dolnośląskie

Historia zamku

Owiesno to wieś, położona w województwie dolnośląskim, powiecie dzierżoniowskim, w niedalekiej odległości od Wrocławia. W latach 1975-1988, wieś należała do byłego już województwa wałbrzyskiego.

Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi pochodzą z roku 1260, z tego też czasu pochodzą wzmianki o grodzie, który w tym miejscu istniał. Był to gród o charakterze obronnym, należał najprawdopodobniej do zakonu templariuszy. Został on opuszczony przed XIV wiekiem.

W połowie XIV wieku, w bezpośredniej bliskości opuszczonego grodu, zbudowano zamek rycerski rodu Pogorzelców. Zamek zbudowano na planie okręgu o średnicy około 60 metrów, został on w całości zbudowany z kamienia. W zamku można było wyróżnić okrągły dziedziniec oraz wieżę zbudowaną na planie kwadratu. Jak przystało na budowlę obronną, zamek otoczono wysokimi murami obwodowymi. Charakteru obronnego budowli dowodziła także fosa, którą wokół zamku wykopano i napełniono wodą.

Zbudowany zamek, przez kolejne kilkaset lat pełnił rolę siedziby rodu. Zmieniło się to dopiero w roku 1798, kiedy to dobra zamkowe przeszły na własność rodziny von Seidlitz.

XVII i XVIII wiek, to czas przebudowy zamku. Podobnie jak w przypadku innych budowli, których styl zmieniano, zdecydowano się na taki krok i tutaj, przebudowując zamek na barokową rezydencję. Ciekawostka jest to, iż w trakcie tej przebudowy zdecydowano się na zwiększenie charakteru obronnego zamku, między innymi podwyższając mury i dobudowując wieżyczkę. W wieki XIX przeprowadzono ponowną przebudowę zamku. Wszelkie przebudowy, w znaczący sposób zmieniły wygląd budowli, jednak nie zatraciła ona swojego pierwotnego charakteru.

Ród von Seidlitz władał zamkiem aż do zakończenia II wojny światowej. Wtedy to, na mocy ówczesnych przepisów, odebrano im zamek i przepisano na własność skarbu państwa. Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby zamek był użytkowany. Niestety przestano o niego dbać, nie zabezpieczono ruin, na efekty takiego stanu rzeczy nie trzeba było długo czekać. Zamek bardzo szybko zaczął popadać w ruinę. W roku 1964 zawaliła się jedna z wież zamkowych, całość budowli zaś, z roku na rok wyglądała dużo gorzej.

Zamek dziś.

Zamek jest zakwalifikowany do kategorii ruin, wpisanych do rejestru zabytków. Znajduje się w rękach prywatnych.

Do dziś zachowały się ruiny zamku, dom ogrodnika, altana nad wodą oraz założenie folwarczne. Osoby z fundacji opiekującej się zamkiem, starają się zachować stan ruin i odpowiednio je zabezpieczyć. Teren oczyszczono z leżącego gruzu, oczyszczono także fosę, podjęto się przeprowadzenia pierwszych prac zabezpieczających.

Zamek z całą pewnością nie zostanie odbudowany i nie wróci do czasów swojej świetności. Warto jednak zdecydować się na odwiedzenie tego miejsca. Stopień zachowania ruin jest zadowalający i pozwala wyobrazić sobie, jak ciekawe to niegdyś było miejsce.

Your search results
Adres zamku
Miasto:
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Owiesno


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.