Reset Password

click to see all images

Zamek Ogrodzieniec

, śląskie

Historia zamku

Zamek Ogrodzieniec to obiekt, który kwalifikowany jest na dzień dzisiejszy do kategorii ruiny. Nie oznacza to jednak, że nie warto go odwiedzić. Pomijając fakt, iż są to ruiny udostępnione do zwiedzania, są po prostu warte zobaczenia.

Położenie zamku.

Zamek Ogrodzieniec położony jest na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Leży we wsi Podzamcze, około 2 kilometry od Ogrodzieńca. Sam zamek jest wybudowany w stylu Orlich Gniazd. Jest też oczywiście położony na szlaku Orlich Gniazd. Zamek wybudowano na Górze Zamkowej, najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej, wzniesieniu, którego wysokość to 515,5 metrów nad poziomem morza.

Historia powstania.

Historia zamku sięga czasów panowania Bolesława Krzywoustego. Wtedy to, w miejscu dzisiejszych ruin zamku powstały pierwsze drewniano – ziemne umocnienia, które przetrwały do roku 1241, w którym, zostały zniszczone przez najazd tatarski. W połowie XIV wieku, na miejscu wcześniejszych umocnień, zbudowano zamek w stylu gotyckim. Stał się siedzibą rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Warownia doskonale spełniała swoją rolę. Z trzech stron była osłonięta przez naturalne skały, na teren zamku zaś prowadził wąski wjazd, który – w razie konieczności – dużo łatwiej było bronić, koncentrując się na obronie mostu, nie zaś na obronie większych terenów.

W ciągu następnych lat, zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W roku 1470 zamek kupili bogaci mieszczanie – Salomonowie. Kolejnym właścicielem był proboszcz przemyski i kanonik krakowski Jan Feliks Rzeszowski. Kolejni właściciele to między innymi Pileccy i Chełmińscy.

W roku 1523 zamek kupił murgrabia Jan Borner. Po jego śmierci, zamek przeszedł w posiadanie jego bratanka Seweryna, który w latach 1530-1545, na miejscu dawnej budowli zbudował praktycznie nowy zamek w stylu renesansowym.

Rok 1562 to kolejne zmiany własności – zamek przeszedł w posiadanie Jana Firleja. Marszałka Koronnego, a jednocześnie męża Zofii – córki Seweryna Bornera. W roku 1587, zamek został zdobyty przez wojska Maksymiliana, który pretendował wtedy do tronu polskiego.

W roku 1655 zamek został częściowo spalony przez wojska szwedzkie, które przed spaleniem zamku, przebywały w nim prawie dwa lata. Kolejny właściciel zamku, Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski, podjął się odbudowy zniszczonego zamku. Trzeba powiedzieć, że zakończyło się to sporym sukcesem. Zamek po zniszczeniach w znacznej części bowiem odbudował.

W roku 1702 zamek po raz kolejny został zniszczony przez wojska i tak jak to stało się poprzednim razem, zamek kolejny raz zniszczyły wojska szwedzkie – tym razem były to wojska Karola Dwunastego. Po tych zniszczeniach sytuacja była na tyle trudna, iż zamek zaczął popadać w ruinę. Praktycznie nie podjęto się odbudowy zamku, jego stan zaś, pod wpływem czynników pogodowych ulegał dalszemu pogorszeniu. W roku 1810 zrujnowany zamek został opuszczony przez ostatnich mieszkańców.

Kolejny właściciel zamku – Ludwik Kozłowski praktycznie nie zastanawiał się nad sensem odbudowy obiektu i nigdy nie planował takich działań. Zamek był dla niego jedynie miejscem pozyskiwania materiałów budowlanych, a co za tym idzie, praktycznie powoli go niszczył.

Po wojnie obiekt znacjonalizowano. Podjęto szereg prac prowadzących do zachowania go w stanie ruiny, ale zabezpieczonej i nie niszczejącej. Prace rozpoczęto w roku 1949, zakończono zaś w roku 1973.

Ciekawostki.

Badacze zjawisk paranormalnych, od lat uznają zamek za miejsce nawiedzone, miejsce, w którym ukazują się zjawy. Legenda głosi, że na zamku straszy między innymi zjawa znana jako czarny pies z Ogrodzieńca. Jest to pies, którego wielkość znacząco przekracza wielkość dzisiejszych psów. Według legendy, jego oczy płoną, a biegnąc, ciągnie za sobą bardzo ciężki łańcuch. Jest to ponoć duch Stanisława Warszyckiego

Zamek dziś.

Administrowaniem zamku zajmuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „Zamek”. Powołana została przez gminę Ogrodzieniec. Celem działania spółki jest promocja zamku, organizacja imprez plenerowych, spółka świadczy również różnego rodzaju usługi turystyczne, gastronomiczne oraz podejmuje wszelkie działania ukierunkowane na promocje zamku i na właściwą organizację ruchu turystycznego. Trzeba powiedzieć wprost – doskonale wywiązuje się z tej roli, czego dowodem jest choćby to, iż na zamku stale cos się dzieje, a ilość turystów, którzy go odwiedzają jest coraz większa.

Oferta dla turystów jest niezwykle rozbudowana i każdy odwiedzający Zamek Ogrodzieniec, znajdzie w niej coś dla siebie. Oferta podzielona jest na część ukierunkowaną na turystów indywidualnych i na część ukierunkowaną na grupy zorganizowane.

Istnieje możliwość zwiedzania zamku we własnym zakresie, jak i w grupach zorganizowanych. Oczywiście istnieje również możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem. Ciekawostka jest opcja – wakacje z duchami. W trakcie zwiedzania ruin zamku, przewodnik opowiada o duchach, a z ruin zamku ukazują się różne zjawy. Podobne oferty skierowane są również dla szkół, grup zorganizowanych, jak i firm. Zamek więc jest miejscem wartym odwiedzenia indywidualnie, jednocześnie może być idealnym miejscem na imprezę integracyjną, rodzinną czy podobną.

Ciekawa ofertę dla turystów posiada również karczma na zamku. Przykładem są biesiady staropolskie oraz obiady w karczmie rycerskiej. W trakcie biesiad staropolskich nie dość, że można spróbować dań kuchni sprzed lat, a w trakcie konsumpcji obserwować codzienne życie zamku – spotkać przechodzących rycerzy, dwórki krzątające się po zamku, wieczorową porą zaś natknąć się na białą damę i duchy zamkowe. W zamku i w karczmie organizowane są różnego rodzaju imprezy – nie tylko nawiązujące do dawnych czasów, ale również nowoczesne – choćby maraton Zumby.

Osoby, chcące zwiedzić zamek, nie przekonane jednak o tym, że warto to zrobić, mogą skorzystać z opcji spaceru wirtualnego. Opcja ta dostępna jest na stronie internetowej zamku.

Zamek Ogrodzieniec to miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić. Ciekawa historia tego zamku i oferowane atrakcje turystyczne, związane z tym miejscem sprawiają, że zamek Ogrodzieniec warto zobaczyć i spędzić tam choć kilka godzin.

Your search results
Adres zamku
Adres: Zamkowa, 42-440 Podzamcze
Miasto:
Województwo: śląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Ogrodzieniec


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.