Reset Password

click to see all images

Zamek Muszyna

, małopolskie

Historia zamku

O zamku w Muszynie, trudno mówić w czasie teraźniejszym, dziś bowiem są to po prostu ruiny. Stopień ich zachowania i ciekawa ekspozycja, z nocnym podświetleniem włącznie, sprawiają jednak, że warto je zwiedzić a historię tego zamku poznać bliżej.

Zamek został zbudowanym, by strzec granicy pomiędzy Polską a Węgrami. Został on zbudowany na szczycie góry, zwanej Baszta lub Zamczysko, dokładnie na wysokości 527 m. n. p. m. Co istotne, zamek wznosi się na prawym brzegu rzeki Poprad, tuż przy wpadających do niej potokach Muszynka i Szczawnik.

Historia zamku Muszyna.

Nie ma konkretnych informacji dotyczących historii zamku. Mówiąc o zamku, warto nadmienić jednak, że tak naprawdę chodzi o dwa obiekty. Warownię, która w tym miejscu być może istniała i zamek, wybudowany nieco później. Według niektórych opracowań, zamek powstał w roku 1301, z fundacji królewskiej, w sprzeczności z tą informacją, stoją jednak inne informacje dotyczące zamku. Według nich, inspiracją do powstania zamku, było zburzenie wcześniejszej warowni, która istniała w tym miejscu, zburzenie zaś było związane z atakiem wojsk Macieja Korwina. Prawdopodobnie właśnie one dokonały tego dzieła. Sytuacja miała miejsce w 70 latach XV wieku. Jeśli jednak chodzi o wcześniejszą wartownię, nawet tu występują rozbieżności. Jedne źródła historyczne, mówią o tym, że warownia stała w miejscu dzisiejszych ruin zamku, inne źródła przeczą temu, wskazując, że dawny zamek stał w innym miejscu.

Wczesne dokumenty wskazują, że dobra w Muszynie wraz z zamkiem, zbudowanym zgodnie z tradycją Berżewickich herbu Tatry, zostały przekazane biskupami krakowskiemu Janowi Muskacie. Zamek przekazał król węgierski Władysław. Po kilku latach dobra Muszyńskie wraz z zamkiem, zostały włączone do dóbr koronnych jako królewszczyzna. W kolejnych latach, najprawdopodobniej w roku 1391, za panowania Władysława Jagiełły, dobra zostały odzyskane i powtórnie przekazane biskupom z Krakowa. Niektóre źródła jednak podają, że sytuacja ta nastąpiła dużo później , mianowicie w roku 1440.

Zamek, zlokalizowany na górze Baszta, miał za zadanie nie tylko strzec granicy pomiędzy Polską a Węgrami, ale i szlaku handlowego, który w tych okolicach przebiegał. Nie każdy wie, że zamek był rezydencją starostów muszyńskich, którzy odgrywali większą rolę, niż mogłoby się wydawać, zarządzając państwem muszyńskim. Do rozbiorów Polski, państwo muszyńskie było trochę nietypowym, samodzielnym tworem, z sądownictwem, wojskiem i administracją, które można określić jako samodzielne. Zamek miał znaczenie do XVII wieku, później został opuszczony i stopniowo zaczął popadać w ruinę.

Okres rozbiorów Polski rozpoczął powolną degradację zamku. Jej początkiem było wysadzenie wielu murów, celem wysadzania było poszukiwanie legendarnych skarbów. Czynu tego ponoć mieli dopuścić się włoscy kamieniarze.

Zamek dziś.

Zamek dziś, to ruiny, w średnim stanie zachowania. Są ogólnodostępne i udostępnione dla turystów, stopień ich zachowania nie jest bardzo dobry, jednak z pozostałości zamku, łatwo wysnuć wnioski, jak mógł on wyglądać wcześniej. Zwiedzenie ruin zamku jest czymś, co warto polecić.

Your search results
Adres zamku
Miasto:
Województwo: małopolskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Muszyna


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.