Reset Password

click to see all images

Zamek Mirów

, śląskie

Historia zamku

Zamek Mirów to jeden z wielu charakterystycznych i interesujących zamków, położonych na szlaku Orlich Gniazd. Obiekt, który dziś należy do kategorii ruin, nie oznacza to jednak, iż nie warto poznać jego historii czy też go zobaczyć z bliska. Jest to obiekt wart zobaczenia nie tylko z uwagi na dobry stan ruin, ale również z uwagi na sam wygląd obiektu. Doskonale zachowane ruiny pozwalają bowiem sobie wyobrazić, jak fascynujący musiał to być zamek, w czasach jego najlepszej świetności.

Położenie zamku Mirów.

Zamek Mirów, położony jest na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, w województwie śląskim, powiecie Myszkowskim, we wsi Mirów.

Historia.

Historia tego ciekawego zamku sięga odległych czasów Kazimierza Wielkiego. Wtedy to, czyli dokładniej w połowie XIV wieku, zamek został zbudowany, istnieje jednak wiele danych mówiących o tym, że już dużo wcześniej, na miejscu zamku, istniały zabudowania drewniano – ziemne. Początkowo na miejscu dzisiejszego zamku, istniała tylko niewielka warownia o dużym znaczeniu dla obronności rejonu, podległa pod położony nieopodal zamek w Bobolicach i należąca do systemu obronnego, który dziś nazywany jest Orle Gniazda. Strażnica szybko jednak została rozbudowana do rozmiarów zamku, którego ruiny można podziwiać we wsi Mirów dzisiaj.

Warownia przez Władysława Węgierskiego została nadana jako lenno, Przyjął ją Władysław Opolczykowi, jednak nie długo cieszył się on posiadaniem tego pięknego miejsca. Warownię odebrał mu Władysław Jagiełło, a bezpośrednim powodem odebrania warowni była wroga polityka Władysława Opolczyka wobec Polski.

Koniec czternastego wieku to kolejna zmiana właściciela zamku. Właścicielem został Krystyna z Kozieglów. Z biegiem czasu zamek przechodził w ręce innych rodów rycerskich. Tak działo się do roku 1442. W tym właśnie czasie, właścicielem zamku został Piotr z Bnina. Dla dalszych losów zamku było to bardzo istotne wydarzenie, gdyż właśnie on zapoczątkował rozbudowę tego ciekawego obiektu. Kontynuacją rozbudowy zamku, zajęli się kolejni jego właściciele, czyli Myszkowscy herbu Jastrzębiec. Ciekawostką jest to, iż właśnie do tego zamku, przenieśli swoją siedzibę rodową, mianując się margrabiami na Mirowie.

Za czasów Myszkowskich herbu Jastrzębiec, dokonano bardzo wielu zmian w zamku. Jedną z ważniejszych przeprowadzonych prac, było między innymi znaczne podwyższenie zamku. Za ich czasów, zbudowano także wieżę mieszkalną. Ograniczone możliwości rozbudowy zamku spowodowały jednak, że Myszkowscy zdecydowali się przenieść swoją siedzibę w inne miejsce. Przeniesienie do nowej wygodniejszej siedziby, musiało w konsekwencji spowodować zmianę właściciela zamku w Mirowie. Nowym właścicielem zamku został Piotr Koryciński. Po pewnym, czasie jednak zamek przeszedł w ręce rodziny Mirowskich.

Podczas potopu szwedzkiego, zamek w znacznej części został zniszczony. Właściciele nie podjęli się gruntownego remontu zamku, co nie oznacza jednak, że nie wykonywali żadnych prac. Pomimo ich starań, zamek popadał w ruinę. Ten stan uległ pogorszeniu, na skutek tego, iż zamek stał się źródłem pozyskiwania budulca dla mieszkańców okolic zamku. W 1787 roku zamek został do końca opuszczony przez wszystkich mieszkańców, po tym czasie nie mieszkał w nim już nikt.

Obecni właściciele zamku to rodzina Laseckich. W roku 2006 rozpoczęli oni działania mające na celu zabezpieczenie ruin zamku i zachowanie ich w jak najlepszej świetności. Na zlecenie rodziny podjęto się przeprowadzenia bardzo wielu badań, których celem jest opracowanie najlepszych sposobów zabezpieczenia istniejących ruin. Wszelkie prace prowadzone są pod nadzorem wysokiej klasy specjalistów.

Zamek Mirów dziś.

Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zwiedzania zamku wewnątrz. Należy jednak dodać, że podejmowane są prace, które w konsekwencji doprowadzą do udostępnienia ruin zamku do zwiedzania. Obecnie jednak teren zamku jest ogrodzony z uwagi na to, iż jest zamek jest zagrożeniem budowlanym. W przyszłości planowane jest nie tylko udostępnienie go zwiedzającym. W planach jest również stworzenie muzeum, oraz centrum obsługi ruchu turystycznego.

Your search results
Adres zamku
Adres: Mirów, powiat myszkowski
Miasto:
Województwo: śląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Mirów


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.