Reset Password

click to see all images

Zamek Kliczków

, dolnośląskie

Historia zamku

Zamek w Kliczkowie jest zamkiem dużo mniej znanym od innych, bardziej popularnych tego typu obiektów, nie oznacza to jednak, że nie jest wart uwagi. Wręcz przeciwnie. Zamek nie tylko jest piękny. Jest doskonale dostosowany do wymagań dzisiejszych turystów i osób odwiedzających tego typu miejsca w innych celach i bez wątpienia wart zobaczenia.

Położenie zamku.

Zamek Kliczków położony jest we wsi Kliczków, wieś zaś w województwie dolnośląskim, powiecie bolesławickim, w gminie Osiecznica.

Historia.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z roku 1297. Wtedy to, w miejscu dzisiejszego zamku, powstała drewniano – murowana budowla, która była elementem systemu warowni granicznych książąt świdnicko – jaworskich. Zamek, zbudowany na wysokim brzegu rzeki Kwisy, został prawdopodobnie ufundowany przez Bolka Surowego, a celem budowy zamku była obrona przed najazdami czeskimi. Znaczenie obronne zamek utracił pod koniec XIV wieku. Stał się lennem królów czeskich.

W roku 1579, zamek ten jako lenno, od cesarza Rudolfa II otrzymali Rechenbergowie. Zamek został przebudowany na rezydencję renesansową. Właściciele zamku zmielili się po wojnie trzydziestoletniej. Wtedy to właścicielami zamku został ród von Schellendorf, po śmierci ostatniego z rodu, zamek otrzymała w spadku rodzina von Frankenberg. Stało się to w roku 1703.

W roku 1747 zamek w Kliczkowie nabywa rodzina von Promnitz, nie posiadali go jednak zbyt długo. Właściciele zamku zmienili się już w roku 1767. Nowymi właścicielami zamku została rodzina zu Solms-Baruth. We własności tej rodziny zamek pozostawał aż do II wojny światowej. Wtedy to zamek został skonfiskowany na rzecz nazistów.

II wojnę światową zamek przetrwał bez większych zniszczeń. Tuż po wojnie, w roku 1953 w zamku uformowała się jednostka wojskowa. Wojska w zamku były ulokowane do roku 1979.

Pod koniec XX wieku, zamek ponownie zmienił właściciela. Od gminy Osiecznica kupiła go wrocławska firma Integer SA. Zamek, znajdował się w stanie ruiny. W roku 2001 zakończono jego odbudowę i adaptacje na centrum hotelowo – konferencyjne. W roku 2007 zakończono w zamku budowę centrum SPA. Zostało ono uruchomione i udostępnione odwiedzającym.

Zamek Kliczków dziś.

Zamek Kliczków dziś to profesjonalne, i jednocześnie historyczne centrum hotelowo – konferencyjne. Miejsce, które można polecić zarówno na krótki weekend, dłuższy wypoczynek z rodziną, jak i na konferencje, narady czy innego typu firmowe spotkania. W zamku działa hotel, posiadający 64 pokoje dwuosobowe, 5 jednoosobowych, 8 pokoi z aneksem kuchennym, 4 zamkowe apartamenty, 5 apartamentów hotelowych oraz 3 unikalne zamkowe komnaty dwuosobowe. Nocleg to jednak nie wszystko, co w zamku można znaleźć. Działa w nim także restauracja, centrum rekreacji i centrum SPA. Istnieje możliwość wynajęcia jednej z sal konferencyjnych, zorganizowania imprez plenerowych, wesel czy innych uroczystości. Na terenie kompleksu zamkowego, organizowane są różne cykliczne imprezy, Oczywiście istnieje także możliwość zwiedzania zamku, w tym zwiedzania z przewodnikiem.

Zamek Kliczków to jeden z najlepiej odrestaurowanych i doskonale zagospodarowanych obiektów w Polsce. Szeroka oferta dla osób odwiedzających, wiele atrakcji, możliwość obcowania z historią w miejscu sprzed lat, a jednak bardzo nowoczesnym, to największe zalety tego zamku. Warto go odwiedzić i przekonać się o tym osobiście.

Your search results
Adres zamku
Adres: Kliczków 8, 59-724 Osiecznica
Miasto:
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.



Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Kliczków


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.