Reset Password

click to see all images

Zamek Iłża

, mazowieckie

Historia zamku

Iłża to miejscowość położona przy drodze biegnącej z Ostrowca Świętokrzyskiego do Radomia. Właśnie w jej granicach, na niewysokim wzgórzu, można znaleźć ruiny zamku. Obiektu, który na dzień dzisiejszy ma status trwałej, zabezpieczonej ruiny. Ruiny bez wątpienia wartej zobaczenia.

Historia zamku Iłża.

Zamek w Iłży został zbudowany prawdopodobnie latach 1326-1347. Nie jest to jednak informacja pewna, z wysokim stopniem prawdopodobieństwem można ją jednak przyjąć za prawdę. Zamek początkowo należał do biskupów krakowskich, polecenie zbudowania zamku wydał zaś biskup Jan Grot. Zamek został zbudowany w stylu gotyckim, początkowo zbudowano wieżę ostatecznej obrony, tak zwany stołp, oraz budynek w północnej części późniejszego zamkowego założenia. Wieża została zbudowana, by biskup Jak Grot, mógł się schronić, w czasie zatargów z królem Kazimierzem Wielkim. Powodami częstych zatargów były dziesięciny.

W późniejszym czasie, wieża i budynek w północnej części zamkowego założenia, połączono murami, zbudowano wiele elementów obronnych, utworzono skarpy, zbudowano również kamienny most. Prace zostały wykonane na polecenie biskupa Floriana z Mokraska. Zamek w nowej formie był na tyle duży i bezpieczny, iż mógł w nim gościć król. Tak też było. Król Władysław Jagiełło, wraz ze swoim dworem, gościł w nim w latach 1386, 1410, 1420, 1423, 1424, 1432. W kolejnych latach w zamku zatrzymywał się Kazimierz Jagiellończyk oraz król Zygmunt Stary.

Przebudowa zamku Iłża.

W roku 1560 rozpoczęła się przebudowa zamku Iłża na styl renesansowy. Inicjatorem przebudowy był biskup Jan Padniewski, między innymi zdecydował o tym by mury ozdobić attykami, a stołp atrakcyjnie wyglądającym, reprezentacyjnym wręcz hełmem.

W XVII wielu rozpoczęła się rozbudowa zamku. Jej inicjatorem był z kolei biskup Marcin Szyszkowski. Gotyckie budynki zostały rozebrane, a w ich miejscu wzniesiono zabudowania. Dokonano również rozbudowy murów, przebudowano je tak, by mogły lepiej pełnić rolę obronną. Stworzono także tak zwany zamek dolny. Niestety, w roku 1588, cały zamek został zniszczony przez pożar, więc wiele prac musiało być wykonanych od nowa, tak też się stało.

Wiek XVII to również czas odtwarzania fortyfikacji oraz innych prac na zamku. Podjęto się między innymi rozbudowania budynków gospodarczych na zamku dolnym. Na zamku – w różnych latach – zatrzymywali się między innymi król Zygmunt III Waza oraz Zygmunt IV. Co ciekawe, spotkał on na zamku swoją przyszłą małżonkę, Cecylię Renatę.

W trakcie potopu szwedzkiego, 17 września 1655 roku, zamek został zajęty przez Szwedów. Stało się to po krótkiej obronie, która jednak nie przyniosła skutku. Oczywiście szturm na zamek wiązał się z jego zniszczeniem. Rok później przystąpiono do odbudowy zamku, jednak w kolejnym roku, został on znowu zniszczony, tym razem zajęli go żołnierze węgierskiego księcia Rakoczego. W kolejnych latach dokonano wielu prac na zamku, prac, które miały na celu przede wszystkim naprawę zniszczeń.

Podczas Konfederacji Barskiej i walk z konfederatami, po raz kolejny doszło do zniszczeń zamku. W roku 1789, Sejm Czteroletni postanowił o odebraniu zamku biskupom i przekazaniu go na własność państwa. Pochodząca z tamtych lat informacja mówi jasno – zamek był bardzo zniszczony. Dwa lata później, na zamku wybuchł pożar, który przyczynił się do kolejnych zniszczeń.

Po rozbiorze Polski, zamek przeszedł na własność Austrii. Zdecydowano ,by urządzić w nim lazaret i zabawy dla ludności. W trakcie jednak z nich na zamku wybuchł pożar, który zniszczył go w bardzo dużym stopniu. Zamku nie odbudowywano, w roku 1812 wyprowadził się z niego ostatni lokator, ruiny zamku zaś zaczęto rozbierać i pozyskiwać w ten sposób materiał budowlany. Pod koniec XIX wielu, zamek zakupił Tadeusz Lubomirski, przekazał Towarzystwu Opieki nad Zabytkami, niestety rozbieranie ruin przez okoliczną ludność trwało w dalszym ciągu.

W kolejnych latach, przede wszystkim w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, zamek ulegał kolejnym uszkodzeniom. Od zakończenia drugiej wojny światowej, do lat siedemdziesiątych, prowadzono prace zabezpieczające ruiny.

Zamek dziś.

Ruiny zamku są w dobrym stanie zachowania. W pełni udostępniono je do zwiedzania, co więcej, zdecydowano się na organizowanie w tym miejscu historycznych imprez, co roku na zamku organizowane są turnieje rycerskie. Poza czasem turniejów, wstęp na zamek i zwiedzanie jest bezpłatne.

Your search results
Adres zamku
Miasto:
Województwo: mazowieckie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Iłża


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.