Reset Password

click to see all images

Zamek Grzędy (Zamek Wojaczów)

, dolnośląskie

Historia zamku

Zamek Wojaczów, to obecnie tylko ruiny i to w dość słabym stanie. Wybudowany został we wsi Grzędy. Wieś znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór. Warto dodać, że znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Wzgórz Krzeszowskich. Ruiny zamku znajdują się w centralnej części wsi, prawdopodobnie na terenie prywatnym, jednak dostęp do niego jest możliwy. Aby znaleźć ruiny zamku, należy odszukać drogę, która prowadzi do miejscowości Ptasi Śpiew. Ruiny zamku znajdują się na terenach dość podmokłych, ale można do nich dotrzeć.

Historia zamku Wojaczów.

Warownię usytuowano na wzgórzu. Dzisiejszy stan ruin, pozwala przypuszczać, że założenie zamkowe zbudowano na planie czworoboku o wymiarach 50 na 60 metrów. Oprócz śladowej ilości ruin, zachował się niewielki kamienny kopiec, który jest prawdopodobnie pozostałością wieży zamkowej.

Historia zamku, którego dziś nie ma, nie jest do końca jasna, aczkolwiek fakty historyczne i zachowane dokumenty, pozwalają domniemywać, iż pewnie fakty są prawdą. Inne zaś są prawdopodobne, aczkolwiek nie są potwierdzone.

Zamek Grzędy, został prawdopodobnie zbudowany przed rokiem 1324, choć inne źródła historyczne mówią o dacie późniejszej. Według nich zbudowano go przed rokiem 1355. Zamek prawdopodobnie zbudowano z inspiracji księcia Bolka II świdnicko-jaworskiego . W roku 1364, zamek zmienił właściciela, książe Bolko II świdnicko-jaworski przekazał go rodzinie von Hackenborn. W ich rękach zamek pozostawał przez kilka lat, w roku 1374 zamek został wykupiony przez rodzinę Bolcze.

Kolejnym gospodarzem zamku był Puta z Czastalowic, kolejnymi właścicielami zaś byli Herman z Belczyc, a po jego śmierci, jego potomkowie. W czasie wojen husyckich, zamek został w znacznym stopniu zniszczony i niestety nie podjęto się jego odbudowy. W roku 1466, zamek został opuszczony przez ostatnich właścicieli. Do końca XIX wieku, Czettrycowie jednak cały czas byli właścicielami zamku, następnie trafił on w ręce rodu von Zedlitz. Nie planowali oni odbudowy tego miejsca, zamek zaś służył im za kamieniołom, dzięki któremu mogli pozyskiwać materiał na budowę innych obiektów.

Na dzień dzisiejszym, ruina nie przypomina zamku, jest w bardzo złym stanie, można sobie na jej podstawie co najwyżej wyobrazić zarysy zamku, choć i to jest dość trudne. Zamek z pewnością nie zostanie odbudowany, warto więc zobaczyć te ruiny, póki jeszcze są

Your search results
Adres zamku
Adres: Grzędy
Miasto:
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Grzędy (Zamek Wojaczów)


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.