Reset Password

click to see all images

Zamek Frombork

, warmińsko-mazurskie

Historia zamku

Zamek we Fromborku nazywany jest często perełką wśród polskich zamków. Nie ma w tym nic zaskakującego, wygląd zamku, stopień jego zachowania i odtworzenia oraz położenie, to kilka z wielu cech, które uzasadniają określenie tego miejsca mianem barokowej perełki.

Położenie zamku.

Zamek we Fromborku położony jest w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie braniewskim, oczywiście w granicach miasta Frombork. Warto dodać, położony jest tuż nad zalewem wiślanym. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu pochodzą z roku 1278. Kiedy kolejny atak Prusów skończył się sporymi zniszczeniami w okolicach zamku i spaleniem braniewskiej katedry, biskup warmiński Henryk Fleming zdecydował o zbudowaniu zespołu katedralnego. Tak powstał zamek we Fromborku i jednocześnie w tym samym czasie formowało się samo miasto. Początkowo były to dwie oddzielne jednostki. Miasto leżało tuż nad zalewem wiślanym, zamek zaś na wzgórzu. Wiele lat później połączono taras górny i dolny katedry. Powstał jeden zespół, w roku 1926 zaś, wzgórze katedralne zostało administracyjnie połączone z miastem.

Przyczyny powstania zamku, związane były z uwarunkowaniami historycznymi. Diecezja warmińska, była w czasach średniowiecznych przyporządkowania do terenów Państwa Krzyżackiego. Takie położenie można było określić jako państwo, w Państwie Krzyżackim, co rzecz jasna Krzyżakom się nie podobało, dlatego zamek był często atakowany. Drugim wrogiem były co prawda rozbite przez Krzyżaków, ale wciąż aktywne wojska rosyjskie. Zdziesiątkowanie, ale wciąż zdolne do atakowania, co też czyniły. Zbudowanie zamku obronnego miało więc swoje uzasadnienie.

Założenie zamkowe charakteryzuje się kształtem nieregularnego prostokąta. Mury obwodowe zamku, charakteryzowały się sporą, osiągającą 10 metrów wysokością. Do murów przylegał szereg budynków. Jedynym nie przylegającym do murów była katedra. W zamku istniało 9 wież i baszt. Najwyższa z nich, Wieża Radziejewskiego, miała aż 40 metrów wysokości. W zamku znajduje się także wieża, którą niegdyś biskup Mikołaj Kopernik kupił i przeznaczył na swoje mieszkanie.

Najważniejszym budynkiem całego założenia zamkowego, jest oczywiście katedra. Do dziś uznawana jest za perłę sakralną w Europie. Tak jak cały zamek i ona jednak posiadała elementy obronne. Dziś jej wygląd jest nieco inny niż przed laty, brakuje monumentalnego pomnika Maryi Panny. Szkoda, rzeźba bowiem miała ponad 10 metrów wysokości i była jednym z istotniejszych elementów całości.

Historia zamku i katedry, to setki lat lepszych i gorszych wydarzeń. Warto wspomnieć o tych złych, one bowiem bardzo wpłynęły na to, jak dzisiaj wygląda zamek we Fromborku

Pierwszym przykrym wydarzeniem był pożar katedry. Dokumenty mówią o tym, że paliła się ona w roku 1551, a pożar spowodował między innymi bezpowrotne zniszczenie ganków obronnych. Po pożarze, oczywiście i katedrę i zamek odbudowano, jednak charakter obronny podczas tej odbudowy został zupełnie zatarty.

W 1626 roku, w zamku doszło do kolejnego wydarzenia, które można oceniać jako negatywne. Szwedzi zdradziecko zajęli katedrę, po czym przystąpili do niszczenia i grabienia tego, co w niej było wartościowe.

Rok 1630 to czas, w którym doszło do kolejnego pożaru katedry. Tym razem spłonął pałac biskupi, jednak został on cztery lata później odbudowany.

W latach potopu szwedzkiego, w katedrze schronił się król Karol Gustaw. Wojska szwedzkie ponownie zdewastowały całą katedrę i grabiły ją z cenniejszych rzeczy. W drugiej połowie XVII wieku, katedra została odbudowana, a inicjatorem odbudowy, był biskup Radziejowski

W XIX wielu doszło do kolejnych zniszczeń na zamku, tym razem z uwagi na działalność zaborców pruskich. Zdecydowali oni o rozebraniu barbakanu, co też uczynili. Kolejne zniszczenia związany były z drugą wojną światową, można w tym momencie mówić o zniszczeniu całości założenia zamkowego. Trzy lata po zakończeniu wojny, otwarto jednak na terenie założenia zamkowego interesujące muzeum. Oczywiście stan założenia nie był jeszcze doskonały. Przez ponad 20 kolejnych lat, prowadzono na terenie zamku Frombork szereg prac rekonstrukcyjnych, odbudowując między innymi ganki strażnicze na murach obwodowych oraz pałac. Ciekawostką, była akcja rozpoczęta w roku 1967. Akcja nazywała się 1001 Frombork. W ramach akcji, przez kilka kolejnych lat, harcerze z całej Polski odbudowywali zarówno założenie zamkowe jak i miasto Frombork. Oczywiście całość prac przeprowadzana była w czynie społecznym.

Kolejne prace rekonstrukcyjne przeprowadzono w roku 1972. W ich wyniku odbudowano między innymi Wieżę Radziejewskiego.

Kolejny wiek, to kontynuacja prac we Fromborku, jednak tutaj położono nacisk na prace archeologiczne. W ich wyniku odnaleziono miedzy innymi grób Mikołaja Kopernika. Tak jak wcześniej przypuszczano, znajdował się on niedaleko ołtarza, którym opiekował się on za życia. Warto wspomnieć, że w życiorysie Mikołaja Kopernika, Frombork jest miejscem szczególnym. To właśnie w tym miejscu, napisał on swoje najważniejsze dzieło – o obrotach ciał niebieskich.

Zamek i katedra we Fromborku zachowane są w świetnym stanie i doskonale się prezentują, co jest swego rodzaju fenomenem, bowiem wielokrotnie je niszczono i w zasadzie tylko cud sprawił, że nie doszło do całkowitego zniszczenia zamku i katedry. Zamek był niszczony i grabiony nie tylko przez Szwedów, ale i Prusaków i Litwinów. Dziś, pomimo tego, prezentuje się niezwykle okazale i jest oczywiście w pełni otwarty dla turystów. Wstęp na dziedziniec zamkowy jest wolny, wstęp do muzeum, na Wieżę Radziejewskiego, czy na Wieżę Kopernika płatny, jednak opłata jest po prostu symboliczna. Decydując się na odwiedzenie tego miejsca, warto pamiętać, że całość czynna jest do godziny 17:00, w poniedziałek zaś nieczynna.

Sam zamek zlokalizowany jest w centrum Fromborka, wiec znalezienie tego miejsca nie jest żadnym problemem. Atutem takiego położenia zamku, jest również możliwość bezpłatnego zaparkowania pojazdu. Osoby, które chcą dotrzeć do zamku komunikacją publiczną, muszą pamiętać, że połączenia kolejowe w tym rejonie są już zlikwidowane i konieczne jest korzystanie z innych środków transportu.

Perełka wśród polskich zamków. Jedna z najpiękniejszych katedr w Polsce. Miejsce warte zainteresowania. Na temat zamku we Fromborku, można powiedzieć o wiele więcej i zawsze będą to pozytywy. Warto zobaczyć to miejsce, zwiedzić zamek, katedrę , poznać miejsce, w którym swój ślad, zostawił Mikołaj Kopernik, znany na całym świecie. Niskie koszty zwiedzania i dużo możliwości. Czego chcieć więcej? Frombork i zamek we Fromborku to miejsca, które warto poznać.

Your search results
Adres zamku
Adres: Muzeum Mikołaja Kopernika, Katedralna 8, 14-530 Frombork
Miasto:
Województwo: warmińsko-mazurskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Frombork


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.