Reset Password

click to see all images

Zamek Drezdenko

, lubuskie

Historia zamku

Zamek w Drezdenku, to jedna z bardziej tajemniczych tego typu budowli w Polsce. Jest tak nie tylko z uwagi na to, że dziś go po prostu nie ma. Trudno też odtworzyć jego wygląd oraz jego losy.

Historia zamku Drezdenko.

Historia zamku w Drezdenku, jest pełna niedomówień, sprzecznych informacji i innych nieścisłości. Na początku warto zaznaczyć, iż mówienie o jednym zamku w Drezdenku już jest nieścisłością, w tym miasteczku bowiem istniały dwa zamki.

Zamek pierwszy.

Pierwszy zamek w Drezdenku, był zamkiem typu nizinnego. Wybudowano go na rozkaz króla Bolesława Krzywoustego. Zamek na pewno istniał w roku 1092, wtedy to bowiem wzmianka o nim pojawiła się w kronice Jana Długosza. Zamek w założeniu był uzupełnieniem obronnym granicy polsko – brandenburskiej.

Zamek drugi.

Drugi zamek został prawdopodobnie wzniesiony przez Von der Ostenów. Murowany zamek został wzniesiony tuż po zakupieniu przez nich miasta. Miasto Drezdenko kupili oni od hrabiego brandenburskiego.

Przejęcie miasta przez Zakon Krzyżacki to czas, w którym na zamku rozpoczęły się prace budowlane o sporym zakresie. Świadczy o tym prośba o pomoc w pracach, skierowana do wielkiego mistrza krzyżackiego. W 1410 roku, zamek został zniszczony przez pożar. Stało się to, gdy był we władaniu Krzyżaków.

Późniejsze dane o historii zamku są bardzo nikłe, w połowie XV wieku dzierżawił go Krzysztof von Polenz później ród von Borck. W kolejnych wiekach, w wyniku wojen i nie tylko, zamek był niszczony zarówno przez Szwedów jak i Rosjan. W roku 1907 podjęto decyzję o jego rozebraniu, co też uczyniono.

Aktualnie trudno trafić na ślad fundamentów zamku, obok niego zachowała się jednak wieża bastionowa z XIV wieku i to jedyny zabytek, który w tym miejscu można oglądać.

Your search results
Adres zamku
Miasto:
Województwo: lubuskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Drezdenko


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.