Reset Password

click to see all images

Zamek Czocha

, dolnośląskie

Historia zamku

Zamek Czocha to obronny zamek graniczny, położony w miejscowości Sucha, w gminie Leśna, nad zalewem Leśniańskim, na Kwisie. Ten potężny i jednocześnie bardzo urokliwy zamek, jest nie tylko udostępniany do zwiedzania, turystom, którzy go odwiedzają oferuje o wiele więcej, z miejscami noclegowymi włącznie.

Historia zamku Czocha.

Historia zamku Czocha jest niezwykle barwna. Wydarzenia pozytywne, przeplatały się z wydarzeniami negatywnymi. Pomimo tego jednak zamek przetrwał koleje losu, dziś zaś jest jednym z atrakcyjniejszych zamków w naszym kraju, miejscem nie tylko odwiedzanym przez turystów ale i wykorzystywanym również do produkcji filmów. W sceneriach zamku Czocha powstawało ich wiele, „zagrał” on między innymi w takich filmach jak „Wiedźmin” i „Gdzie jest generał?”, oraz w wielu serialach, między innymi w „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, oraz w serialu „Święta wojna”. Scenerie z zamku Czocha były również tłem dla młodzieżowego filmu „Dwa Światy”.

Historia zamku Czocha zaczęła się w latach 1241-1247. W tym czasie bowiem, z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy, powstała na miejscu dzisiejszego zamku warownia graniczna. Warto dodać, że rejon ten należał w tych czasach do korony czeskiej.

W roku 1253 zamek Czocha został przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow. Nie długo jednak cieszył się on posiadaniem tego zamku, bo już w roku 1313, w ramach posagu, został on włączony do księstwa Henryka I Jaworskiego, Do księstwa włączono również wiele okolicznych ziem. Po śmierci Henryka I Jaworskiego, cały majątek przejął książę świdnicko -jaworski Bolko II Mały. Po śmierci Bolka i późniejszej śmierci wdowy po nim, Agnieszki Habsburg, na mocy układu, zwanego układem o przeżycie, zamek ponownie trafił w ręce czeskie.

W latach 1389-1453 właścicielami zamku były rody rycerskie von Dohn i von Klüks. Warto jednak zaznaczyć, że mogą to być informacje niepełne, inne źródła mówią bowiem o tym, że od roku 1451 do roku 1700, zamek był własnością innego rodu a mianowicie rodu von Nostitz.

Ówczesne czasy to szereg bitew i wojen, czas zdobywania i odbijania zamków, również ich plądrowania i niszczenia. W przypadku zamku Czocha, istnieją informacje o tym, że był on na początku XV wieku oblegany przez husytów, przez długi czas jednak nie udało się go zdobyć. Został zdobyty dopiero w roku 1427, stało się to jednak pod nieobecność właścicieli. Zamek w krótkim czasie został jednak odbity.

Losy zamku w ciągu kolejnych wielu lat jest mniej znany. Informacji o zamku ukazało się niewiele, z całkowitą pewnością nie można więc wiele powiedzieć, jakie były losy zamku, do końca nie wiadomo.

Potwierdzone informacje dotyczą czasów wojny trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 roku, pożar spowodował, iż zamek zamienił się praktycznie w ruinę. Bez wątpienia podzieliłby los innych zamków, które po podobnych wydarzeniach do dziś pozostały ruiną, gdyby nie ostatni przedwojenny właściciel zamku, czyli Ernest Gűtschow. Zlecił on przebudowę obiektu, a praca została wykonana. Dzięki tym działaniom, zamek dziś jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Pomimo tego faktu, warto wspomnieć o tym, że i w przypadku tego zamku dochodziło do plądrowania i kradzieży. Zamek był plądrowany zarówno przez Rosjan jak i przez Polaków – szabrowników. Co ciekawe, największej kradzieży dopuścił się burmistrz Leśnej, Kazimierz Lech. W roku 1946, wspólnie z zamkową bibliotekarką, dokonali potężnej kradzieży. Zamkowa bibliotekarka odkryła zamkowy schowek, z którego wywieziono pełną ciężarówkę mienia zamkowego. Dzieła dewastacji dokonali także greccy uchodźcy, którzy przez jakiś czas mieszkali w zamku. W salach zamku były trzymane zwierzęta gospodarskie, a o sam zamek nikt nie dał, zrozumiałym efektem było pogorszenie się stanu zamku.

W latach powojennych, zamek zniknął z map Polski. Od 1952 roku mieścił się bowiem w zamku Czocha wojskowy dom wczasowy. Zamek jest publicznie dostępny stosunkowo od niedawna, czyli od roku 1996. Mieści się w nim ośrodek hotelowo – konferencyjny.

Obecnym właścicielem obiektu jest grupa WAM, należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Wygląd.

Zamek Czocha został zbudowany został na cyplu, który wrzyna się w kotlinę rzeki Kwisy. Początkowo była to po prostu czworokątna wartownia z okrągła i wysoką wieżą, dopiero przebudowa zamku zmieniła jego wygląd. Zamek został przebudowany na styl renesansowy, powiększono również ilość fortyfikacji i murów obronnych. Wcześniejsza warownia zaczęła stanowić centrum nowo przebudowanego zamku, który po ukończeniu przebudowy zmienił się nie do poznania.

Zamek dziś.

Zamek Czocha dziś to jeden z piękniejszych zamków Dolnego Śląska i niewątpliwie jeden z bardziej znanych zamków w Polsce. Jest to zamek, który warto zwiedzić. Wygląd zamku i jego doskonały stan pozwalają przez chwilę przenieść się do dawnych czasów. Nocleg w takim zamku pozostawia wrażenia na długo, samo zwiedzanie jednak jest również warte polecenia.

Możliwości zwiedzania.

Zamek jest udostępniany do zwiedzania. Zwiedzanie z przewodnikiem zamkowym, jest możliwe w godzinach 8:00-17:30. Turyści, którzy tylko chcą wejść na teren zamku, mogą to zrobić, bez konieczności wynajmowania przewodnika,. Wstęp na dziedziniec zamkowy jest płatny, koszt jednak nie jest większy niż 5 złotych. Co istotnie, wejście na dziedziniec zamkowy, możliwy jest także w późniejszych godzinach. Turyści, który chcą filmować zamek, muszą pamiętać, że używanie kamery jest płatne, koszt używania kamery nie jest jednak wysoki i na dzień dzisiejszy wynosi 5 złotych.

Nie każdy wie, że na lewo od kamiennego mostu prowadzącego do zamku, znajduje się brama, która przez turystów jest bardzo często po prostu pomijana. Nie powinno się tego robić, prowadzi ona bowiem na międzymurze, po murach obronnych można zaś swobodnie spacerować, mając możliwość dokładniejszego poznania tego niezwykłego obiektu. Mijając tą bramę, można również dotrzeć do izby tortur oraz do domu Guntera Rybaka. Dom jest w całości zrekonstruowany.

Zamek Czocha z uwagi na swoje położenie, stanowi idealną bazę wypadową do jednodniowych wycieczek, zarówno w Góry Izerskie, jak i w Karkonosze. Nocleg w zamku jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą na chwilę wyjechać do Czech lub do Niemiec.

Zamek Czocha to miejsce, które można polecić nie tylko turystom chcącym zobaczyć ciekawe miejsce, ale również wszystkim tym, którzy chcą choć przez chwilę znaleźć się w nieco innym świecie. Możliwość noclegów na zamku Czocha, to opcja z której warto skorzystać, poznać ten zamek lepiej, niekoniecznie pozostając w nim przez wiele dni. Potraktowanie zamku jako pięknej i doskonale położonej bazy wypadowej, może być bowiem równie dobrym pomysłem.

Zamek Czocha jest miejscem wartym zobaczenia. Jeśli więc wybieramy się w okolice Jeleniej Góry, warto uwzględnić zwiedzanie tego obiektu w swoich planach wycieczkowych. Zamek Czocha jest położony niespełna 35 kilometrów od tego miasta, więc dotarcie do niego nie jest żadnym problemem. Warto podjąć tą decyzję i zobaczyć ten fantastyczny obiekt. Pozostawi wspomnienia na długo.

Your search results
Adres zamku
Adres: Sucha, 59-820 Leśna
Miasto:
Województwo: dolnośląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Czocha


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.