Reset Password

click to see all images

Zamek Brok

, mazowieckie

Historia zamku

Brok to niewielkie miasteczko, które wielu osobom nie jest znane nawet z nazwy. Miasteczko jest położone na Mazowszu, tuż przy rzece Bug, w powiecie ostrowskim. Brok to miasteczko które jest siedzibą gminy miejsko – wiejskiej. Liczba mieszkańców miasteczka to niespełna 2000 osób, co pozwala przypuszczać, że jest to po prostu większa wieś. Prawa miejskie, nadane miasteczku Brok, przeczą jednak tej tezie. Co ciekawe, Brok, to najmniejsze miasto w naszym kraju. Usytuowane jest w Nadbużańskim Parku narodowym.

W mieście można znaleźć ruiny zamku znanego niegdyś jako Pałac Biskupów. Budowli, która została wybudowana w latach 1617-1624, inicjatorem budowy tego pałacu był płocki biskup Henryk Firlej. Stan zachowania ruin jest na dzień dzisiejszy na tyle zły, iż trudno z nich wysnuć wnioski na temat wcześniejszego przeznaczenia zamku. Nie ma pewności, czy pełnił on funkcje obronne, aczkolwiek nie ma pewności, że tak właśnie nie było.

Zamek w XVIII wieku uległ zniszczeniu, jednak starano się go odbudować. W części udało się to zrobić, a inicjatorem odbudowy był biskup Ludwik Załuski. Niestety w niedługim czasie po odbudowie zamek po raz kolejny uległ zniszczeniu. Tym razem stało się to w wyniku rozbioru Polski i związanego z nim przyłączenia rejonu, na którym znajdował się zamek, do Prus. Zamek został przez Prusaków zniszczony i oczywiście nikt z nich nie myślał o jego odbudowie. Przed pierwszą wojną światową włodarz miasta Brok podjął decyzję, iż z zamku będą pozyskiwane materiały budowlane i przeznaczane na inne cele. Taka decyzja spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców, jednak na niewiele to się zdało, koncepcja była realizowana, co przyczyniło się do dalszego niszczenia tego interesującego obiektu.

Zamek dziś.

Na dzień dzisiejszy, z niemałego zamku pozostała praktycznie tylko wieża, oczywiście w znacznym stopniu zniszczenia. Zgodnie z opinią turystów, zwiedzenie tego obiektu nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Plany odbudowy.

Niewielka i dosyć zniszczona wieża to niewiele, jednak istnieją plany odbudowy zamku. Nie będzie to odbudowa w ścisłym znaczeniu tego słowa. Projekt zakłada wizualizację zamku, polegającą na wybudowaniu szkieletowej konstrukcji, która miałaby odzwierciedlać wygląd ówczesnego zamku. Pozostałości po zamku, a nawet drzewa, które teraz rosną w miejscu, w którym stał zamek, mają być harmonijnie wkomponowane w całość. Planowany jest także remont zabytkowej wieży. Na jej szczycie planowane jest wybudowanie platformy widokowej. Na razie projekt jest tylko w fazie planów, pozostaje mieć jednak nadzieję, że zostanie zrealizowany, byłaby to bowiem ciekawostka warta zobaczenia a jednocześnie sposób na przestrzenną wizualizację zamku, bez konieczności jego odbudowywania. Odbudowa w ścisłym znaczeniu tego słowa byłaby dużo kosztowniejsza.

Your search results
Adres zamku
Adres: Brok
Miasto:
Województwo: mazowieckie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Zamek Brok


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.