Reset Password

click to see all images

Stary Zamek w Żywcu

, śląskie

Historia zamku

Żywiec. Miasto położone w województwie śląskim, nie wyróżnia się wielkością, bez wątpienia jednak wyróżnia się historią. W historię Żywca wpisana jest historia dwóch zamków znajdujących się na terenie miasta. Stary Zamek i Nowy Zamek to historyczne budowle, bez wątpienia warte odwiedzenia.

Stary Zamek.

Historia Starego Zamku rozpoczyna się w 1467. Dobra żywieckie trafiają w ręce króla Kazimierza Jagiellończyka, on zaś nadaje je Komorowskim herbu Korczak. To właśnie oni zdecydowali, że na miejscu starej wartowni stanie zamek. Początkowo jest to po prostu obronna forteca z czterema basztami. W drugiej połowie XVI wieku, zamek przebudowany zostaje w renesansową rezydencję. Warto jednak dodać, że sam zamek w ciągu kolejnych lat nieco się zmienia. Wazowie – nowi właściciele zamku, przeprowadzają wiele prac budowlanych.

Duża zmiana w wyglądzie zamku, następuje, gdy jego właścicielami zostają Wielkopolscy. Decydują się na przebudowanie go w stylu barkowym. Obok zamku zostaje założony park o znacznej powierzchni 25 hektarów.

Kolejni właściciele zamku – Habsburgowie – bardzo o niego dbają. Czują się Polakami, przyjmują polskie obywatelstwo. Po II wojnie światowej zostaje im ono jednak odebrane. Odebrane zostają także dobra, zamek staje się własnością gminy Żywiec. Dziś zamek stanowi siedzibę miejskiego muzeum, to jednak nie wszystko, co można w nim zobaczyć. Na terenie obiektu można także zwiedzać park miniatur. Jest on częściowo zlokalizowany na terenie parku, częściowo we wnętrzach zamku i przedstawia sceny z życia kolejnych właścicieli zamku. Oczywiście istnieje opcja zwiedzania zamku z przewodnikiem. Park miniatur można zwiedzać codzienne w godzinach 8-16, Muzeum Miejskie zaś, w dni robocze można zwiedzać do godziny 17, pamiętając o tym, że na pół godziny przed zamknięciem ekspozycji, kasy muzeum i parku są już nieczynne. Habsburgowie bardzo pozytywnie zapisali się w historii Żywca. To właśnie oni zdecydowali nie tylko o przebudowie starego zamku na styl neogotycki, ale o budowie nowego zamku.

Nowy Zamek.

Klasycystyczny pałac w początkowym okresie istnienia wyglądał nieco inaczej niż dziś, w czasie swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany. W latach 1893-1895 zbudowano południowe skrzydło. Ewenementem było pokrycie dachu szkłem. W tak urządzonej części zamku, urządzono sypialnie i pokoje gościnne, w późniejszych latach skrzydło zostało rozbudowane, a w nowych murach powstała między innymi piękna sala balowa ze ścianami pokrytymi lustrami.

Warto również wspomnieć o wyposażeniu zamku. Przez wiele lat gromadzono w nim kolekcję obrazów malarzy polskich i zagranicznych. Gromadził je arcyksiąże Karol Stefan, a pracował dla niego między innymi znany artysta malarz – Wojciech Kossak.

Oprócz obrazów, w zamku znajdowała się bardzo duża kolekcja sreber. Ważyła ponad 500 kg. W czasie II Wojny Światowej została wywieziona przez Niemców, nigdy jej nie odnaleziono.

Tuż po wojnie, założono w pałacu szkołę. Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych działał tam do roku 2013, kiedy to podjęto decyzje o przeniesieniu szkoły do innego budynku.

Dziś pałac jest udostępniany do zwiedzania, jest także wpisany do rejestru zabytków.

Żywiec to miasto, w którym ród Habsburgów dokonał wielu pozytywnych rzeczy. Jedną z nich jest troska o Stary Zamek i Nowy Zamek. Między innymi dzięki temu, możemy go podziwiać w takim stanie zachowania. Warto odwiedzić to magiczne miasto i zwiedzić oba zamki.

Your search results
Adres zamku
Adres: ul. Zamkowa 2
Miasto:
Województwo: śląskie
Kraj: Polska
Położenie i dojazd do zamku

Sprawdź jak wygląda dojazd do zamku z Twojej miejscowości. Wpisz nazwę miasta i kliknij przycisk Znajdź trasę. Poniżej pokaże się mapa z dojazdem oraz wskazówki.Skąd jedziedz:

Dojazd do: Stary Zamek w Żywcu


Twórz serwis razem z nami

Byłeś na tym zamku? Masz ciekawe materiały? Zdjęcia? A może czegoś brakuje w tekście?

Prześlij je do nas i dodamy je do artykułu, zaznaczając Twój udział w tworzeniu treści.